دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال 1387

 

سال 1387 گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی

 سال 1387 گروه آزمایشی علوم تجربی

 سال 1387 گروه آزمایشی علوم انسانی

 سال 1387 گروه آزمایشی هنر

 سال 1387 گروه آزمایشی زبان های خارجی

 با آرزوی توفیق الهی برای کلیه داوطلبانی که در آزمون سراسری سال 1387 مجاز به انتخاب رشته شده‌اند به اطلاع این دسته از داوطلبان می‌رساند سازمان سنجش آموزش کشور در راستای ارائه خدمات خود بصورت الکترونیکی، انتخاب رشته این آزمون را بصورت اینترنتی ارائه خواهد داد. لذا مقتضی است داوطلبان ضمن در نظرداشتن و رعایت نکات ذیل، با مراجعه به سایت اینترنتی این سازمان به نشانی: www.sanjesh.org اقدام به انتخاب رشته نمایند.
1- دریافت دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌‌های تحصیلی از محل‌های توزیع و یا سایت اینترنتی سازمان (همین دفترچه).
2- مطالعه دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته و دستورالعمل نحوه انتخاب رشته اینترنتی. (این دستورالعمل از طریق سایت اینترنتی سازمان قابل دریافت می‌باشد)
3- مراجعه به سایت سازمان و ملاحظه کارنامه نتایج اولیه آزمون در سایت.
4- در صورتیکه با توجه به کارنامه نتایج اولیه مجاز به انتخاب رشته شده باشید لازم است قبل از مراجعه به بخش انتخاب رشته سایت سازمان با توجه به ضوابط مندرج در دفترچه‌های راهنمای آزمون سراسری (دفترچه‌های شماره 1 و شماره 2) و مطالعه دستورالعمل نحوه انتخاب رشته اینترنتی، ابتدا رشته‌های مورد علاقه خود را از دفترچه‌های شماره 2 استخراج و به ترتیب تقدم علاقه آنها مرتب نموده و سپس در فرم پیش‌نویس مندرج در دستورالعمل انتخاب رشته درج نمایید و پس از اطمینان، نسبت به ورود کد رشته‌های انتخابی خود در سایت سازمان اقدام نمایید.
تبصره: با توجه به زمان محدود تعریف شده در برنامه انتخاب رشته برای هر داوطلب تهیه پیش‌نویس، به انتخاب رشته دقیق و با سرعت بالا کمک می‌کند.
5- داوطلبان می‌بایست کلیه مراحل انتخاب رشته را که با عنوان گام در این برنامه تعریف شده با دقت و بصورت کامل طی کنند و به تذکرات و خطاهایی که می‌دهد توجه کرده و آنها را رفع نمایند.
6- در صورتی که اطلاعات شما بصورت کامل دریافت شده باشد سیستم یک رسیدِ 15 کاراکتری (کد رهگیری) به عنوان رسید دریافت انتخاب رشته به داوطلب ارائه می‌دهد. این رسید پس از انجام کامل مراحل و ارسال اطلاعات، در یک صفحه مجزا ارائه می‌شود.
7- توجه داشته باشید فقط یکبار اجازه انتخاب رشته به هر داوطلب داده می‌شود. درصورت انتخاب رشته و دریافت رسید 15 کاراکتری به هیچ عنوان اجازه تصحیح و یا انتخاب رشته مجدد را ندارید. پس در انتخاب رشته نهایت دقت را بکار برید.
8- پس از دریافت رسید از بخش مشاهده اطلاعات، حتما از فهرست کدرشته‌های انتخابی خود در فرم انتخاب رشته اینترنتی که بالای آن رسید 15 کاراکتری و شماره پرینت درج گردیده است، یک نسخه پرینت تهیه کرده و آن را تا زمان اعلام نتایج نهایی نزد خود نگهداری نمایید.

 

نکاتی چند راجع به انتخاب رشته
- داوطلبانی می‌توانند رشته‌های تحصیلی دوره‌های روزانه و شبانه (اعم از متمرکز و نیمه‌متمرکز) دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی را انتخاب نمایند که در دوره‌های روزانه، شبانه و نیمه‌حضوری مندرج در کارنامه مجاز شده باشند.
- داوطلبانی می‌توانند رشته‌های تحصیلی دوره‌های مجازی و بین‌الملل دانشگاه و مؤسسات آموزش عالی را انتخاب نمایند که بر اساس کارنامه نتیجه اولیه مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی دوره روزانه، نوبت دوم (شبانه)، نیمه‌حضوری و مؤسسات غیرانتفاعی بوده باشند.
- آن دسته از داوطلبانی که در دو گروه و یا سه گروه آزمایشی شرکت نموده و بر اساس کارنامه نتیجه اولیه در دو گروه و یا هر سه گروه آزمایشی مربوط مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، لازم است کلیه کد رشته‌های مورد علاقه خود را از هر یک از گروه‌های آزمایشی مربوط از طریق اینترنت منحصراً در یک فرم انتخاب رشته از اولویت 1 تا 100 اقدام نمایند.
- با توجه به اینکه گزینش داوطلبان در کد رشته های انتخابی بر اساس نمره کل اکتسابی و سایر ضوابط و شرایط صورت می‌پذیرد، لذا اولویت کد رشته‌های انتخابی در فرم انتخاب رشته‌های تحصیلی صرفاً تقدم ترتیب علاقه داوطلب را به ادامه تحصیل در هر یک از رشته محل‌های انتخابی وی تعیین می‌کند و تأثیر دیگری در پذیرفته شدن وی ندارد. مثال: چنانچه داوطلبی کد رشته 1112 را به عنوان اولویت سی‌ام خود انتخاب کند و نمره کل وی در رشته مذکور 6500 باشد و داوطلب دیگری (داوطلبی با شرایط یکسان با وی از لحاظ سهمیه و سایر ضوابط که در گزینش آن رشته تأثیر دارد) نیز با نمره کل 6499، همان رشته (1112) را در اولویت اول خود انتخاب نماید و در کد رشته 1112 در سهمیه آنان فقط یک ظرفیت باقی باشد، بدیهی است که داوطلب با نمره کل 6500 در صورتی که در اولویتهای اول تا 29 خود پذیرفته نشده باشد، در رشته 1112 (اولویت سی‌ام) پذیرفته خواهد شد و داوطلب دیگر که دارای نمره کل 6499 می‌باشد پذیرفته نخواهد شد. ضمناً در صورتی که دو داوطلب دارای نمره کل مساوی باشند و به شرح فوق انتخاب رشته نمایند و تعداد ظرفیت باقیمانده در آن رشته نیز یک نفر باشد، هر دو نفر به عنوان پذیرفته شده آن رشته تلقی می گردند و در چنین شرایطی یک نفر اضافه بر ظرفیت مربوط به دانشگاه ذیربط معرفی می‌گردد.
تبصره: نظر به اینکه داوطلبان آزمون سال جاری می توانند برابر ضوابط حداکثر تا 100 انتخاب داشته باشند، لذا در انتخاب رشته‌های مورد علاقه مشکلی نخواهند داشت و فقط باید کد رشته‌های مورد علاقه خود را به ترتیب علاقه‌مندی در فرم انتخاب رشته اینترنتی درج نمایند.
نظر به اینکه پذیرفته‌شدگان دوره‌های روزانه (اعم از رشته‌های تحصیلی متمرکز و یا نیمه‌متمرکز) آزمون سراسری سال 1387 حتی با انصراف قطعی از تحصیل، حق ثبت‌نام و شرکت در آزمون سال 1388 را نخواهند داش ت، لذا به داوطلبان اکیداً توصیه می‌شود که در انتخاب رشته به این امر توجه داشته باشند.

توضیحاتی در خصوص اعلام نتیجه اولیه و انتخاب رشته‌های تحصیلی از طریق سایت اینترنتی

/ 3 نظر / 263 بازدید

راجع به چگونگی انتخاب رشته اینترنتی بگید. فقط زود،زیاد وقت نداریم. ضمنا لینک های بالای صفحه تون با نمیشه!!! نمی تونم وارد "فهرست مندرجات و فایل های مربوط به دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری" بشم. چه توصیه ای دارید؟!!!!!!

سوشيانث

بابا دمت گرم

عشق آسمونی

سلام بر پايي خيمه گاه امام زمان : به مناسبت دهه ی پرفروغ مهدویت بنياد فرهنگي مهدي موعود(عج) فارس حضور شما گرمي بخش محفل سبز ماست جهت كسب اطلاعات بيشتر به وبلاگ مراجعه كنيد.