آخرین توصیه های دکتر پورعباس به داوطلبان آزمون سراسری سال 1387

رئیس سازمان سنجش جزئیات کنکور را تشریح کرد و از نحوه طراحی سئوالات، ظرفیت پذیرش و زمان اعلام نتایج خبر داد و به داوطلبان اطمینان داد با همکاری وزارت اطلاعات، وزارت کشور و نیروی انتظامی امنیت آزمون به طور کامل تامین شده است.

وی گفت : آزمون سراسری 87 دانشگاهها و موسسات آموزش عالی با یک میلیون و 344 هزار و 978 نفر متقاضی طی روزهای 6، 7 و 8 تیر ماه برگزار می شود. از این تعداد 317 هزار و 905 نفر در گروه آزمایشی ریاضی و فنی، 458 هزار و 842 نفر در گروه آزمایشی تجربی، 516 هزار و 618 نفر در علوم انسانی، 32 هزار و 526 نفر در گروه آزمایشی هنر و 19 هزار و 87 نفر در گروه آزمایشی زبانهای خارجی شرکت کرده اند. در کل یک میلیون و 506 هزار و 551 کارت ورود به جلسه آزمون کنکور سراسری 87 صادر شده است که آزمون داوطلبان گروه علوم ریاضی و فنی صبح پنجشنبه 6 تیرماه، آزمون گروه هنر بعدازظهر پنجشنبه 6 تیرماه، آزمون گروه علوم تجربی صبح جمعه 7 تیرماه، آزمون گروه زبانهای خارجی بعدازظهر جمعه 7 تیرماه و آزمون گروه علوم انسانی صبح شنبه 8 تیرماه برگزار می شود.


دکترپورعباس گفت: آزمون سراسری سال 1387 با آزمون سال گذشته تفاوت خاصی ندارد و همانند سالهای گذشته در تاریخهای تعیین شده برگزار می شود. تنها تفاوتی که آزمون امسال با سالهای گذشته دارد، این است که در آزمون امسال، نرم افزار تخلف یاب طراحی شده است و توسط این نرم افزار اگر داوطلبی مرتکب تخلف نگاه از روی پاسخنامه فرد کناری شود، هر دو فرد به عنوان متخلف شناسایی می شوند.


وی ادامه داد: سئوالات آزمون سراسری امسال مفهومی است و داوطلبان باید حواس خود را تنها روی مطالب کتابهای درسی متمرکز کنند تا بتوانند ضریب قبولی خود را بالاتر ببرند. سئوالات کنکور امسال به شدت نسبت به سال گذشته از حالت کلیشه ای خارج و به مفهوم نزدیکتر می شود.


رئیس سازمان سنجش درباره نحوه تاثیر سوابق تحصیلی گفت :سوابق تحصیلی از آموزش و پرورش اخذ و ریز نمرات اعمال می شود. این سوابق برای فارغ التحصیلان بعد از سال 84برابر 15درصد اعمال می شود و برای داوطلبینی که سوابق ندارند و قبل از 84 دیپلم گرفته اند، 100 درصد نمره آزمون را در قبولی موثر است. سوابق تحصیلی برای داوطلبان تغییر رشته ای نیز به میزان سوابق اعمال می شود. تا به حال بیش از 80 درصد این نمرات به سازمان ارسال شده است و به طور حتم آموزش و پرورش تا موقع انتخاب رشته داوطلبان فرصت دارد که نمرات کل را به سازمان سنجش ارسال کند و طبق برنامه ریزیهای به عمل آمده، قطعا تا تاریخ مقرر این کار صورت خواهد گرفت.


وی در مورد تمهیداتی که برای معلولان اندیشیده شده است گفت :سیستم خط بریل امسال نسبت به سال گذشته گسترش یافته و سئوالات دو درس دیگر نیز به صورت خط بریل در اختیار نابینایان قرار می گیرد برای کم بینایان نیز دفترچه های سئوال بزرگ چاپ شده است.
دکتر پورعباس گفت :اقلیتهای مذهبی و داوطلبان شرکت کننده در آزمون زبان نیز علاوه بر پاسخ دادن به سئوالات دفترچه عمومی باید دفترچه مربوط به اقلیت یا زبان روسی، ایتالیایی، آلمانی و فرانسه را نیز که همزمان با دفترچه عمومی توزیع می شود، دریافت کنندو تمامی تدابیر لازم برای برگزاری آزمون 87 اندیشیده شده است. امسال برخی حوزه ها جایگزین حوزه های دانشگاه آزاد اسلامی شده و حوزه های بی کیفیت را حذف کرده ایم. کیفیت حوزه های دانشگاهی از امکانات بهتری برخوردار شده است تعداد داوطلبین بیشتری در آنها مستقر می شوند و از امکانات بهتری می توان استفاده کرد. ضمن اینکه بیش از 130 هزار نفر در برگزاری کنکور تلاش می کنند و امسال حضور بیشتری در حوزه های برگزاری کنکور خواهیم داشت. تعدادی از معاونین وزیر علوم نیز به نمایندگی از وزیر علوم در استانهای مختلف مستقر می شوند.


 
وی در زمینه قطعی برق گفت :در روزهای کنکور نیز با توجه به اعلام جدول قطعی برق در تیر ماه مصوبه هیئت دولت را دریافت کرده ایم تا در روزهای امتحانی شاهد قطعی برق نباشیم. با مصوبه هیئت دولت در سه روز 6، 7 و 8 تیر برق کشور قطع نخواهد شد و داوطلبان کنکور بدون نگرانی می توانند در حوزه های امتحانی به رقابت علمی بپردازند. از این رو داوطلبان می توانند بدون نگرانی از قطعی برق با نور مناسب و در فضایی آرام با وجود سیستمهای سرمایشی مناسب در تمامی حوزه ها در آزمون شرکت کنند.
 

دکتر پورعباس ادامه داد:طراحی و چاپ سئوالات آزمون در سیستمهای قرنطینه بسیار پیچیده صورت می گیرد و هیچ گونه امکان دسترسی به سئوالات وجود ندارد از این رو حفاظت و امنیت آزمونهای سازمان سنجش از ضریب بالایی برخوردار است. قرنطینه سئوالات نیز نسبت به سال قبل متفاوت تر شده و برای حفظ امنیت بخشی از سئوالات و پاسخنامه ها به وسیله سیستم حمل و نقل هوایی به حوزه های امتحانی ارسال می شوند و ماندگاری پاسخنامه ها و سئوالات در حوزه ها به کمترین زمان رسیده است. امسال کیفیت چاپ سئوالات آزمون تغییر داده شده و در راستای نزدیک شدن به استاندارهای جهانی، نسبت به درس و گروه آزمایشی دفترچه ها در اندازه های بزرگتر و کوچکتر تهیه شده است.

او در مورد نحوه برخورد با متخلفین کنکور گفت :داوطلبان باید بدانند ضمن اینکه نباید از روی پاسخنامه کسی نگاه کنند، نباید اجازه دهند فردی از پاسخنامه آنها نگاه کند. در صورتی که فردی پاسخنامه آنها را نگاه کند چه عمدا و چه سهوا متضرر می شوند و نرم افزار تخلف یاب در تمام حوزه های امتحانی این موضوع را کنترل می کند. داوطلبان مواظب پاسخنامه خود باشند و پاسخنامه را طوری قرار دهند که کسی بر پاسخنامه آنها تسلط نداشته باشد. دو دستگاه موبایل یاب نیز در حوزه های امتحانی تعبیه شده اند. یکی از این دستگاهها موبایلها را کور و دستگاه دیگر موبایلها را شناسایی می کند. فرکانس موبایل حتی در صورت خاموش بودن توسط این دستگاه کشف می شود لذا در صورتی که موبایلی به صورت خاموش در جلسه آزمون از داوطلب گرفته شود، یک سال حذف از آزمون و در صورت روشن بودن یک سال تا چند سال محرومیت از آزمون را به دنبال دارد. آوردن ماشین حساب محرومیت از آزمون را در پی دارد و برداشتن هر گونه نت نیز به معنی تقلب است و محرومیت یک یا دو سال را برای داوطلب به همراه دارد.

دکتر پورعباس ادامه داد: اداره کل خدمات ماشینی سازمان سنجش تمام پاسخنامه ها را با یکدیگر مقایسه و کنترل می کند و در صورتی که پاسخنامه یک داوطلب با داوطلب دیگر شباهت غیرمتعارف داشته باشد، آن دو پاسخنامه برای کنترل دقیق مورد بررسی قرار می گیرند و داوطلبان متخلف به هیئت بررسی تخلفات آزمون معرفی می شوند. تجربه نشان داده است که به هیچ عنوان پاسخنامه دو فرد با هم شباهت ندارد مگر اینکه تخلفی رخ داده باشد. سازمان سنجش، این شیوه و نرم افزار مورد نظر را در آزمون کارشناسی ارشد مورد آزمایش قرار داده و جواب آزمایش نیز مثبت ارزیابی شده و مطمئن هستیم که این نرم افزار تخلف را با ضریب بسیار بالایی شناسایی می کند.

وی در مورد ظرفیت پذیرش کنکور امسال گفت: ظرفیتها در حال تنظیم است در دوره های روزانه و شبانه رشد مختصری خواهیم داشت و در مجموع امسال ظرفیت آموزش عالی کشور 1میلیون و 200 هزار است. البته ظرفیتهای آموزش عالی تقریبا با تعداد داوطلبان همخوانی دارد. امسال رقابت، بیشتر بر روی محل قبولی و رشته مورد نظر داوطلبان است و با در نظر گرفتن دوره های شبانه دانشگاههای دولتی و دانشگاههای غیر انتفاعی، پیام نور و آزاد اسلامی، برای هر 10 داوطلب تقریبا 9 ظرفیت وجود دارد.


رئیس سازمان سنجش از قرار دادن سئوالات و کلید سوالات بر روی سایت سازمان خبر داد و گفت :5 دقیقه پس از هر برگزاری آزمون هر گروه آزمایشی سئوالات و 2 ساعت پس از آزمون کلید اولیه غیر مستند نیز بر روی سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org قرار می گیردو نتایج اولیه در مرداد ماه و نتایج نهایی در شهریور ماه به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.


دکتر پورعباس در پایان متذکر شد:فعالیتهای مربوط به آزمون رأس ساعات 7 صبح و 14:30 بعدازظهر آغاز می شود از این رو درب حوزه های امتحانی رأس ساعات اعلام شده بسته می شود. لذا داوطلبان به موقع در محل مورد نظر حاضر باشند زیرا امکان پذیرفتن داوطلبان غیر از ساعتهای تعیین شده وجود ندارد. ضمنا داوطلبان مطمئن باشند سازمان سنجش که سالانه بیش از 250 آزمون در سطح های مختلف برگزار می کند و اکثریت قریب به اتفاق آنها از استاندارد جهانی و حتی بالاتر از استاندارد جهانی برخوردار است، هرگونه تمهید لازم برای برگزاری امن و هر چه بهتر کنکور را اندیشیده است.

/ 1 نظر / 31 بازدید

دکتر پور عباس گو خورد سایت سنجش سه روزه که به روز نشده نتایج آزمون کاردانی نظام جدید فنی وحرفه قرار بود دوروز پیش آعلام بشه خاک بر سر همتون با اون کنکور تون[شیطان]