جزئیات ظرفیت های پزشکی کنکور 89

معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به ظرفیت های اعلام شده درباره رشته های علوم پزشکی شامل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در کنکور 89 گفت: افزایش ظرفیت پزشکی در کنکور 89 در 10 سال اخیر بی سابقه است.
دکتر محمدعلی محققی افزود: ظرفیتهای گروه پزشکی در کنکور سراسری نسبت به سال 88 در مجموع سه رشته دکتری حرفه ای 5/14 درصد افزایش یافته است.
وی اضافه کرد: ظرفیت رشته پزشکی 7/16 درصد، رشته دندانپزشکی 12 درصد و رشته داروسازی 5/5 درصد رشد داشته است.
محققی در مورد اختلاف عدد در سازمان سنجش و آموزش کشور با آمار وزارت بهداشت یادآور شد: به طور معمول سازمان سنجش زمانی که میزان پذیرش را اعلام می کند بیشتر از آمار ظرفیت وزارت بهداشت است که دلیل آن هم این است که نمرات افراد پذیرفته شده نزدیک به هم بوده و با یکدیگر همپوشانی دارد و این افراد نیز انتخاب یکسانی دارند.
وی اضافه کرد: هر ساله تعداد افرادی که طبق ضوابط در رشته های علوم پزشکی از سوی سازمان سنجش قبول اعلام می شوند در نهایت 10 تا 15 درصد با آمار نهایی وزارت بهداشت اختلاف آماری دارند.
معاون آموزشی وزارت بهداشت به مهر گفت: ظرفیت پذیرش واقعی در مورد رشته پزشکی که به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شده است همان 7/16 درصد است که این میزان در 10 سال گذشته بالاترین میزان افزایش در ظرفیت پزشکی بوده است.
وی خاطرنشان کرد: در مورد ظرفیت داروسازی و دندانپزشکی نیز با توجه به نیازسنجی تعیین شده است. ظرفیت داروسازی با توجه به ظرفیت های موجود در دانشگاه آزاد و شعب بین الملل کاهش نداشته است اما باید توجه کرد که افزایش ظرفیت نباید به گونه ای صورت گیرد که منجر به اختلال در خدمات رسانی و یا بیکاری فارغ التحصیلان شود.
محققی اضافه کرد: ظرفیت رشته دکتری حرفه ای داروسازی در چند سال گذشته دو برابر افزایش داشته و در حال حاضر هم ظرفیت داروسازی متناسب با نیازهای سلامت جامعه تعیین شده است.
/ 0 نظر / 85 بازدید